Robotik Total Kalça Protez Cerrahisi

Robotik total kalça protez cerrahisinde, ameliyatın planlanmasında, hastaya ait verilerin değerlendirilmesinde ve ameliyatın gerçekleştirilmesinde cerrahın kontrolünde robotik sistemler yardımıyla yapılmaktadır. Robotik total kalça protez cerrahisi ile kalça protez ameliyatı öncesi üç boyutlu planlama yapılmaktadır. Robotik sistemle hastanın eklem hareket miktarı ve şekli belirlendiği için protezin hasta kalça yapısına en  uygun ve doğru şekilde uygulanması sağlanır.

Robotik kol ile kemik kesiler ve oyma işlemini yapılmaktadır.

NEDEN ROBOTİK KALÇA PROTEZİ

Robotik Total Kalça Protez Cerrahisinin avantajları

  • Kalça protez çıkık riski azalmaktadır!!!!!
  • Ameliyat sonrası bacak boyu farkı giderilir!!!
  • Kalça kemiklerinin sadece gerekli olan kısımlarının kesilmesi
  • Hastanın yapısına uygun kişiye özel protez boyutu ve dizilimi yapılabilmesi,
  • Daha doğal bir kalça hissi vermesi,
  • Daha hızlı ve daha ağrısız iyileşme,
  • Günlük hayata daha çabuk dönebilme,
  • Protezin yüksek doğrulukta yerleştirilmiş olması nedeni ile protezin ömrünün uzaması.

Robotik Total Kalça  Protez Ameliyatı öncesi hazırlık

Öncelikle hastanın kalça grafileri ve bilgisayarlı tomografi görüntüleri ile kalça ekleminin 3 boyutlu sanal modeli oluşturulur. Üç boyutlu modellemede kalçada yapılacak kemik kesilerin yerleşimi ve boyutları belirlenir. Böylece ameliyat öncesi hastaya uygulanacak protezin boyutları, yerleşimi, yumuşak doku dengesinin planlaması tam olarak yapılmış olmaktadır.

Bilgisayarlı tomografi görüntüleri üzerinden kalça ekleminin üç boyutlu  analizi, planlaması

Robotik Total Kalça Protez Ameliyatı

Ameliyathanede hastanın gerekli hazırlıkları yapıldıktan sonra robotik protezde kullanılan özel aparatlar cerrah tarafından uygun bölgelere yerleştirilir. Ardından robotik sistemlerin dijital ortamında kemik kesi noktaları ortaya konarak kalça eklemi protezinin yerleştirilmesi için cerraha gerçek bilgi ve görsel veri sağlar.

Femur(Uyluk) kemik noktaların belirlenmesi ve işaretlenmesi

Asetabulum(Yuva) kemik noktaların belirlenmesi ve işaretlenmesi

Uygulanan total kalça protezinin 3 boyutlu görüntülenmesi

Robotik sistem ile ameliyat sırasında kalçanın bütün kıvrılma açılarında implantların uyumu değerlendirilir. Kemik kesiler robotik kol ile cerrah kontrolunda robotik sistemin belirlediği ölçüde yapılır. Böylece gereksiz veya yetersiz kemik kesisinden korunmuş olur. Ayrıca damar ve sinir yapılar korunur. Cerrah protez yerleşimi, dizilimi, ve bağ dengesinin uygun olduğuna karar verdiğinde orijinal protezi yerleştirir. Bütün cerrahi işlemin sonucunda hastanın anatomisine uygun, 1 milimetre ve 1 derece sapma payı olan son derece hassas ve yüksek doğrulukta total kalça protezi uygulanmış olur.

Robotik Total Kalça Protez cerrahisi işlemine uygun hastalar

Robotik cerrahi(MAKOplasty) total kalça protezine ihtiyacı olan her hastada kullanılabilir. Hastaya özel planlama ve cerrahi yapıldığı tercih sebebidir. Diğer hasta grubu ise; doğuştan veya sonradan(kırık vb.) görülen kemik eğrilikleri ve kalça çıkığı nedeniyle manuel kalça protez cerrahisi sırasında protez parçalarını ideal pozisyonda yerleştirilmesinde sorun oluşabilecek kişilerdir.