جراحی روباتیک پروتز چیست؟

استفاده از تکنولوژی روبات در زمینه های مختلف در دنیا روز به روز در حال گسترش می باشد. به موازات پیشرفت های تکنولوژی استفاده از ربات در حوزه درمان نیز بطور چشمگیر در حال توسعه می باشد. شاخه ارتوپدی نیز یکی از بخش هایی است که فناوری روباتیک در آن جای گرفته است و تعداد جراحی های ارتوپدی انجامی با فناوری رباتیک ، روز به روز در حال افزایش است.
در بخش ارتوپدی، فناوری روبات در جراحی پروتز مفصل ران و زانو مورد استفاده قرار می گیرد که انتظار می رود در آینده نزدیک در جراحی های شانه، ستون فقرات و تومورها نیز مورد استفاده قرار گیرد. در واقع سیستم روباتیک سیستم کمکی در جراحی های پروتز مفصل زانو و لگن می باشد. برنامه ریزی عمل جراحی، ارزیابی شرایط بیمار و انجام عمل جراحی تحت کنترل جراح ارتوپدیک با کمک روبات انجام می گیرد. طبق بررسی های بعمل آمده با تجربه ترین جراحان نیز در جایگذاری دستی ایمپلنت (پروتز) دارای حاشیه خطا می باشند. مهمترین ویژگی جراحی روباتیک را چنین می توان توصیف کرد که برش های استخوانی که بایستی در حین جراحی ایجاد شوند، قبل از جراحی در محیط کامپیوتری طراحی شده و پس از اینکه پروتز به شکل ایده ال در موقعیت مناسب خود قرار گرفت، برش استخوانی به کمک بازوی رباتیک بروشی بدون خطا انجام می گیرد. این امر (قرار گرفتن پروتز در پوزیشن ایده ال) باعث می شود تا ساییدگی و شل شدن پروتز دیرتر اتفاق افتد و ماندگاری پروتز بیشتر شود. تمامی مداخلات رباتیکی توسط پزشک جراح اعمال می شود و لازم بذکر است که انجام جراحی رباتیک نیاز به آموزش و گواهینامه خاص می باشد.

ادامه مطلب
 • مزایای جراحی رباتیک چیست؟

  • حفظ بافت نرم بیشتر • برش استخوان کمتر • درد کمتر بعد از عمل • اقامت کوتاهتر در بیمارستان • زمان نقاهت کوتاهتر • حرکت بهتر • رضایت بیشتر بیمار • ایمپلنت های بادوام تر

 • چه کسانی کاندیدای مناسب برای جراحی پروتز رباتیک (MAKOPLASTY) هستند؟

  جراحی رباتیک (MAKOPLASTY) برای تمامی بیمارانی که به دلیل کلسیفیکاسیون (استئوآرتریت) دچار ساییدگی شدید مفاصل لگن و زانو هستند استفاده می شود. علاوه بر این، بیماران مبتلا به کلسیفیکاسیون هیپ به دلیل دررفتگی مفصل ران یا نکروز آواسکولار سر استخوان ران، به ویژه آنهایی که به روش های درمانی غیر جراحی پاسخ نمی دهند، کاندیدای ایده آل برای جراحی رباتیک هستند. بیماران مبتلا به کلسیفیکاسیون مفصل زانو به دلیل بیماری‌های روماتولوژیک و شکستگی‌ها کاندید عمل جراحی تعویض مفصل زانو هستند.

 • برای کدام ایمپلنت های مفصلی می توان آن را انجام داد؟

  سیستم رباتیک MAKOplasty که ما استفاده می کنیم می تواند برای انواع ایمپلنت های زیر استفاده شود: • ایمپلنت کامل هیپ • ایمپلنت کامل زانو • ایمپلنت مفصل زانو (کشکک رانی) • کاشت زانو تک کندیلار داخلی یا جانبی (جزئی) • کاشت زانو دوقندیلی (هر دو ناحیه)

 • آیا جراحی پروتز رباتیک تاثیری بر عمر ایمپلنت دارد؟

  عوامل اصلی موثر بر عمر تمام ایمپلنت ها را می توان به شرح زیر نام برد: موقعیت ایمپلنت، نحوه قرارگیری آن، وزن بدن بیمار، نحوه استفاده از ایمپلنت، کیفیت استخوان بیمار و مطابقت او با توصیه های پزشک. از آنجایی که جراحی رباتیک MAKOplasty به ایمپلنت اجازه می دهد تا در ایده آل ترین موقعیت آناتومیکی مطابق با ساختار بیمار قرار گیرد و به تنظیم مناسب تعادل بافت نرم کمک می کند، ممکن است در طولانی شدن عمر ایمپلنت های شخصی سازی شده تاثیر داشته باشد.

 • جراحی پروتز رباتیک چگونه انجام می شود؟

  جراحی پروتز رباتیک (MAKOplasty) برنامه ریزی ویژه و جراحی شخصی را برای هر بیمار فراهم می کند. تصاویر اشعه ایکس و سی تی اسکن در سیستم آپلود می شوند و برنامه ریزی شروع می شود. با استفاده از تصاویر اشعه ایکس قبل از عمل از بیمار، یک مدل سه بعدی از مفصل با سیستمی که مخصوص این منظور ساخته شده است، ایجاد می شود. پزشک با تجزیه و تحلیل مدل زانو یا لگن بیمار، اندازه برش استخوان و ایمپلنت مناسب برای بیمار را به صورت ریاضی تعیین می کند. برنامه ریزی جراحی را می توان تا کوچکترین جزئیات عمل انجام داد.

 • جراحی پروتز رباتیک (MAKOPLASTY) چگونه کار می کند؟

  سیستم ارتوپدی تعاملی بازوی رباتیک دارای ویژگی برنامه ریزی سه بعدی قبل از جراحی است. در طول جراحی، سیستم ربات بازخورد بصری، لمسی و شنوایی را در زمان واقعی به جراح می دهد تا موقعیت بهینه ایمپلنت هایی را که پروتزهای مفصلی را تشکیل می دهند، تسهیل کند. این قرارگیری بهینه است که می تواند باعث شود بیمار بعد از عمل زانو طبیعی تری احساس کند. این جراح است که جراحی را انجام می دهد و ربات از اشتباه جراح جلوگیری می کند.

Loading...

رباتیک توتال هیپ
جراحی جایگزین

در جراحی تعویض کامل لگن رباتیک (رباتیک)، عمل برنامه ریزی شده، داده های بیمار ارزیابی می شود و عمل با کمک سیستم های رباتیک تحت کنترل جراح انجام می شود.

قبل از جراحی تعویض کامل لگن رباتیک لگن، برنامه ریزی سه بعدی با استفاده از سیستم رباتیک انجام می شود. از آنجایی که مسیر و دامنه حرکت مفصل بیمار توسط سیستم رباتیک تعیین می شود، ایمپلنت به مناسب ترین و صحیح ترین شکل در ساختار هیپ بیمار قرار می گیرد.

ادامه مطلب

زانو کامل رباتیک
جراحی جایگزین

در جراحی تعویض کامل زانو رباتیک، عمل برنامه ریزی شده، داده های بیمار ارزیابی می شود و عمل با کمک سیستم های رباتیک تحت کنترل جراح انجام می شود.

برش‌های استخوانی روی مفصل زانو که قرار است در جراحی ایجاد شود، قبل از عمل در محیط کامپیوتر طراحی می‌شوند، موقعیت اجزا به‌طور بهینه تنظیم می‌شوند و برش‌های استخوان بدون نقص با کمک بازوی روباتیک ایجاد می‌شوند. کل این روش توسط پزشک شما انجام می شود.

ادامه مطلب

جراحی ایمپلنت رباتیک تک کندیلار (نیمه، جزئی).

این یک گزینه درمانی است که در جراحی تعویض مفصل زانو استفاده می شود. برای ایمپلنت های جزئی، سیستم رباتیک فقط ناحیه زانو را هدف قرار می دهد و جراحی تعویض زانو را می توان با حفظ بافت های سالم انجام داد.

کاشت ایمپلنت فقط در قسمت داخلی یا خارجی (محفظه) مفصل زانو را تعویض تک محفظه ای زانو و کاشت ایمپلنت در هر دو طرف را جایگزینی دو قسمتی زانو می نامند. دارای ویژگی برنامه ریزی سه بعدی قبل از تعویض زانو است.

ادامه مطلب

راحتی بالا با جراحی پروتز رباتیک

پروفسور دکتر. اولکای گولر

پروفسور دکتر Olcay GULER،  در زمینه تشخیص و درمان های پزشکی و جراحی بیماری های مفصلی فعالیت می کند. به ویژه جراحی پروتز رباتیک حوزه اصلی مورد علاقه اوست.

وی تجربه جراحی ایمپلنت رباتیک (MAKOPLASTY) را دارد. او با سیستم رباتیک MAKOPLASTY جراحی ایمپلنت را روی بیماران خود انجام می دهد.

مهم ترین تفاوت سیستم رباتیک MAKOPLASTY با سایر سیستم ها، سیستم بازوی رباتیک آن است.

www.drolcayguler.com

ادامه مطلب